“Вигода перевищує витрати на допомогу”: У Києві були шоковані угодою, запропонованою Трампом”, – WP.

Україна відмовилася підписувати угоду щодо рідкоземельних ресурсів, запропоновану Сполученими Штатами.

Адміністрація президента США Дональда Трампа намагалася домогтися від України прав власності на 50% її корисних копалин. Ця угода, яку Київ відмовився підписувати, викликала серйозний резонанс у європейських дипломатичних колах.

Про це пише впливове американське видання The Washington Post.

За даними газети, вигода, яку зараз намагається отримати від України Трамп, може значно перевищувати витрати на надану їй військову допомогу. Київ очікувано відмовився підписувати документ і зараз готує зустрічну пропозицію.

“Угода, яку готують українці, надасть доступ Сполученим Штатам до природних ресурсів країни, але також міститиме гарантії безпеки для України”, — пише WP, посилаючись на сім поінформованих джерел.

Зеленський говорить про це відкрито.

“Ми можемо думати про те, як розподіляти прибутки, коли гарантії безпеки будуть зрозумілі. Досі я не бачив цього в документі”, — заявив український лідер 15 лютого під час спілкування з журналістами.

Відомо, що скандальний документ привіз в Україну 12 лютого міністр фінансів США Скотт Бессент. Київ перебуває у скрутному становищі й гостро потребує збереження американської допомоги. Проте, незважаючи на це, угоду в її початковому вигляді українська сторона підписувати відмовилася.

“Високопоставлене українське джерело розповіло, що було приголомшене масштабами вимог адміністрації Трампа. Він порівняв це з тим, як європейці ділили африканські колонії у XVIII столітті. За його словами, документ може призвести до того, що розробка українських ресурсів буде відкладена на десятиліття без жодних гарантій, що інвестори дійсно зайдуть у країну”, — йдеться у статті.

Повідомляється, що Вашингтон зацікавлений у контролі над критично важливими ресурсами: літієм, графітом і ураном. В Україні є значні запаси цих матеріалів, вартість яких, імовірно, зростатиме в майбутньому. За попередніми оцінками, загальна вартість рідкоземельних ресурсів України може сягати 5 трильйонів доларів. Це значно перевищує суму, яку США витратили на військову допомогу Києву.

За даними джерел, у Зеленського було лише кілька хвилин на ознайомлення з угодою перед зустріччю з головою американського Мінфіну.

“Ще одне джерело повідомило, що Київ отримав угоду щодо видобутку корисних копалин лише за 4 години до зустрічі Бессента із Зеленським… І на самій зустрічі американський міністр наполягав на її негайному підписанні. Український президент відмовився це зробити”, — пише WP.

Зеленського також не влаштувало те, що документ, наданий американцями, більше нагадував меморандум без юридичної сили, а не серйозну міжнародну угоду. Для Києва, який розраховує на довгострокове співробітництво, такий варіант є неприйнятним.

 

Back to top button